Finalne tekme obeh konferenc so nam prinesle oba finalista lige NBA, dve ekipi pa sta morali oditi domov.

Nov teden v ligi NBA nam je prinesel tekme final obeh konferenc. Los Angeles Lakers, Denver Nuggets, Miami Heat in Boston Celtics so nam pričarali izjemne bitke, a napredovali sta le dve ekipi. Prvo finale lige NBA, ki bo zaradi izjemnih okoliščin odigrano v Orlandovem mehurčku. Kako so potekale zaključne tekme konferenc in kakšna je bila sezona za vse štiri udeležence?

LOS ANGELES LAKERS – DENVER NUGGETS

Lakersi so šli v teden z vodstvom dva proti nič, vidno utrujeni igralci Denverja pa so jim vseeno pripravili bitko, vredno junakov. Tretja tekma finala zahodne konference je bila izenačena le prvih nekaj minut igranja, nato pa je Denver odigral svojo igro. Čeprav je imel Nikola Jokić po dveh serijah bolj malo konkurence, ga lahko Frank Vogel utruja s Howardom, McGeejem in seveda Davisom. Kljub temu je dosegel 22 točk, 10 skokov in 5 podaj. Ob solidnem metu iz igre pa je izgubil kar 5 žog, a to na srečo ni vplivalo na razplet tekme. Korak naprej je k sreči storil Jamal Murray (28 točk, 8 skokov, 12 podaj) in razigraval preostali del ekipe. To sta bila predvsem Monte Morris (14 točk) in Jerami Grant (26 točk). Prav slednji pa si je skozi celotno serijo zaslužil kar nekaj pozornosti, saj je tako v obrambi in napadu odlično odigral proti LeBronu Jamesu, kar pa se ne vidi v statistiki. Zakaj? Ker je LeBron kljub obrambi prikazal neverjetno igro in dosegel trojni dvojček: 30 točk, 10 skokov, 11 podaj, 2 blokadi in 2 ukradeni žogi. Lahko rečemo, da smo na to že navajeni. Navajeni pa smo tudi na Davisovih, tokrat 27 točk, ki sta jih pospremila le dva skoka. Po tem, ko je šel Denver v zadnjo četrtino z vodstvom sedemnajstih točk, so se kaj kmalu znašli v težavah. Lakersi so prišli na razliko treh točk, a k sreči Denver ni popustil in dokaj mirno tekmo pripeljal do konca. Trn v peti pa zlato-vijoličnim še vedno predstavlja met za tri (6/26), a tudi brez njega so izjemno blizu vsem nasprotnikom. LeBron je imel le dva prosta meta, celotna ekipa pa le šest prostih metov manj kot Denver. To je bilo dovolj, da so se vodilni pritožili ligi NBA, s tem izkoristili svojo pravico, a naleteli na jezne obraze navijačev. Četrta tekma je postregla z malo nostalgije, ko je v začetni postavi zaigral Dwight Howard. Spomnil je na svoje najboljše čase in takoj v prvi četrtini dosegel dvojni dvojček (12 točk, 11 skokov). Bolj kot to pa je bila pomembna fizična igra z Nikolo Jokićem, ki do konca tekme ni našel svojega ritma in dosegel le 16 točk, 7 skokov in 4 podaje. Spet pa je bil tu Jamal Murray (32 točk, 8 podaj), ki je skupaj s celotno ekipo držal stik z Lakersi. Le trikrat so ti vodili za dvomestno število točk kljub vsemu trudu, ki so ga vložili. LeBron (26 točk, 9 skokov, 8 podaj) in Davis (34 točk, 5 skokov, 3 blokade) še vedno potiskata ekipo naprej, pa bo to dovolj za naslov? Danny Green ne deluje tako kot nekoč, Kuzma je popolnoma potisnjen v ozadje, Morris igra po sistemu toplo-hladno, edini, ki vedno zaigra, je Rondo. Ker pa je košarka ekipna igra, ima vsak svojo vlogo in to dokazuje tudi mladi Denver na drugi strani. Jerami Grant je bil zopet odličen s 17 točkami, Michael Porter Jr. (13 točk, 8 skokov) in Morris (12 točk) dodajo ravno dovolj, a vseeno jim zmanjka kanček moči. Tako so mnogi pričakovali napeto četrto tekmo, še ena vrnitev s tri proti ena pa je bila dejansko nemogoča. Prva četrtina je bila res da dokaj izenačena, nato pa so tekmo v svoje roke vzeli Lakersi in to počeli vse tja do sredine tretje četrtine. Denver je poskusil in tik pred koncem četrtine na ramenih Murraya (19 točk, 8 podaj), Jokića (20 točk, 7 skokov, 5 podaj) in Granta (20 točk, 9 skokov) celo izenačil, nato pa je LeBron (38 točk, 16 skokov, 10 podaj) s štirinajstimi točkami v zadnji četrtini zakoličil usodo Denverja.

Denver je prva ekipa v zgodovini, ki je kar dvakrat zmagala po zaostanku s 3-1 v seriji. Da je to še bolj noro, so to storili dvakrat zapored. Čeprav so bili tretji po rednem delu sezone, jih mnogi niso gledali kot finaliste. Vse nas so pozitivno presenetili in prvič po letu 2009 prišli v finale zahodne konference, kjer so jih prav tako izločili Lakersi na čelu s Kobejem. V novo sezono bodo najverjetneje odšli z enako ekipo, izvzeli bi le Plumleeja in Millsapa, ki se jima letos izteče pogodba, prejemala pa sta kar 44 milijonov dolarjev.

Los Angeles Lakersi pa bodo prvič po sezoni 2009/10 zaigrali v finalu lige NBA. Priložnost za Dwighta Howarda, da prejme svoj prvi šampionski prstan, bo, kot sam pravi, tako imenovani redemption. Svoj drugi prstan bo lahko prejel Rajon Rondo, ki bo zaigral proti Miamiju, ki mu je bil nekoč trn v peti. Četrti prstan pa lahko prejme LeBron, in to proti svoji bivši franšizi, saj poznate besede: »Ne enega, ne dva, ne tri«, in tako dalje.

MIAMI HEAT – BOSTON CELTICS

Da bo to ena najbolj zanimivih serij v zadnjih letih, ni bilo dvoma. V ta teden sta ekipi vstopili z 2-1 v korist Miamija. In prav ta Miami, s slovenskim pridihom, igra prečudovito igro. Tako lepo igro, da tudi izjemno talentirani ekipi Bostona, na čelu z odličnim trenerjem, ne uspe priti mimo. Ko je Spoelstra opazil, da ima Boston obilico težav s consko obrambo, se jo je začel tesno držati. In splačalo se je, saj je Miami tudi četrto tekmo dobil. Jimmy Butler (24 točk, 9 skokov, 3 podaje), Bam Adebayo (20 točk, 12 skokov, 4 podaje) in Goran Dragić (22 točk, 5 skokov, 3 podaje) so dosegli svojo normalno kvoto. Prav tako Tatum (28 točk, 9 skokov, 4 podaje), Brown (21 točk, 9 podaj) in Kemba (20 točk, 4 skoki, 5 podaj) na drugi strani. Kar pa je tehtnico prevesilo na stran Miamija, pa je bil novinec Tyler Herro. 37 točk, 6 skokov in 3 podaje so nore številke, a še bolj nore, če govorimo o novincu. Novincu, ki ga je želel izbrati Boston, a jim ga je Miami dobesedno ukradel izpred oči. Obramba Miamija je nekaj, kar je v tej končnici najboljše odkritje, a treba jo je postaviti v kontekst. Vseeno pa jim je ne uspe tako kakovostno odigrati cele tekme, saj v enem polčasu Jayson Tatum ne da niti ene točke, v drugem pa 28. Ampak ob vrnitvi Haywarda (14 točk, 7 skokov) je to postalo še toliko težje. Igra se je začela veliko bolj naslanjati na Adebaya, ki pa v Theisu ni imel (pre)hude konkurence. Si lahko predstavljate, kako močan bi bil Boston, če 76ersi ne bi bili tako »neumni«, da so jim speljali Ala Horforda? Ob tako izenačenih ekipah je bilo za pričakovati zmago Bostona. Igrali so na vse ali nič in izvlekli še tisto šesto tekmo, a o njej malo kasneje. Vse do sredine tretje četrtine se je zdelo, da bo Miami zmagal, a nato se je Boston dobesedno vžgal kot raketa in z delnim izidom 70-50 zaključil tekmo z zmago. Goran Dragić je bil najboljši strelec Miamija s 23 točkami. Poleg Duncana Robinsona (20 točk) pa nihče od drugih ni dosegel več kot 17 točk. Druga stran medalje pa Boston, kjer sta Tatum in Brown skupaj dosegla 59 točk. Theis (15 točk, 13 skokov), Smart (12 točk, 8 skokov, 8 podaj, 4 ukr. žoge), Walker (15 točk, 7 podaj) in Hayward so le dodali ostalo. Tu pa se pojavi vprašanje oziroma odločitev ekip.  Bi rajši imeli ekipo, kjer sedem igralcev doseže petnajst točk, ali ekipo, kjer trije dosežejo nad 25 točk? V šesti tekmi je Miami spet vodil vse tja do začetka zadnje četrtine, a nikoli za več kot osem točk. Kot se za tako tekmo spodobi, je bila napeta, izenačena, fizična in pametna igra. Po vodstvu Bostona sedem minut do konca, pa je to slednje splavalo po vodi. Napade so zaključevali veliko hitreje kot ponavadi in metali neizdelane mete. Miami je s košema Adebaya (32 točk, 14 skokov) in Butlerja (22 točk, 8 podaj) povedel za dve točki, Boston pa se je zdel preveč živčen, da bi jim uspelo karkoli. Tu nastopita novinca, Herro (19 točk, 5 skokov, 7 podaj) in Robinson (15 točk), s svojimi meti in Miami se je oddaljil za sedem točk. Boston je zadnjo četrtino izgubil za 10 točk in se tako poslavlja od letošnje sezone. Miami pa nadaljuje svojo pot do trofeje Larry O’Briena in tu bodo veliko vlogo odigrali tudi veterani ekipe: Dragić, Crowder in Iguodala. Bodo besede analista Maxa Kellermana resnične? “Z usodo vesolja na nitki. Če imajo Marsovci uperjen laser proti Zemlji in je treba zadeti en odprt met? Vzamem Iguodalo.”

Boston ima izjemno talentirano sredino ekipe, a kaj, ko so že na centrskem položaju močno za ostalimi ekipami. Med premorom se bodo morali na tem položaju okrepiti in polagati upe na to, da bodo Smart, Tatum, Kemba in Brown ostali ter napredovali. A če imajo navijači v koga lahko upanje, je to Danny Ainge. Da pa se držimo Bostona, bo to najtežje obdobje za Paula Pierca, ki bo moral gledati finale lige, v katerem igrata dve najbolj osovraženi ekipi v njegovih očeh in očeh marsikaterega navijača Bostona, Miami Heat in Los Angeles Lakers.

Miami se je prvič po letu 2014 uvrstil v finale lige NBA in ne le pokazal, da so resna ekipa, temveč veliko drugih stvari. Pat Riley je mojster. Erik Spoelstra je eden najboljših trenerjev, ki ni imel le sreče z LeBronom, Wadom in Boshem. Butler ni težava v slačilnicah z napačno mentaliteto. Miami je neverjetno globoka ekipa, ki lahko odlično zaigra tudi z enajstim igralcem s klopi. Goran Dragić je najbolj podcenjen igralec v ekipi.

Igralec tedna: LeBron James

V svoji sedemnajsti sezoni je v finalu že desetič. Če bi vzeli stran tri sezone, ko se mu v končnico ni uspelo uvrstiti, je v finale dosegel v 10 od 14 sezon, kar nanese na 71 % prisostvovanja v finalu. Po številu nastopov se je izenačil s Kareemom in tako zaostaja le še za legendama Celticsov, Samom Jonesom in Billom Russellom. V finalih konferenc pa je skoraj nepremagljiv, saj je izgubil le eno serijo in zmagal v ostalih desetih. Ta teden je dosegal izjemnih 31 točk, 11.7 skokov, 9.7 podaj, 1 ukradeno žogo in 0.7 blokade. Ni slabo za sedemnajsto sezono, mar ne? Pri tem moramo spomniti, da ima z boljšo ekipo dejansko možnost igrati tudi v obrambi, česar zadnja leta skoraj ni mogel. To ni opravičilo za to, da je ni igral, pa vseeno. Spomnimo pa še na nekaj. Zadnjič, ko je zaigral v finalu lige, je na prvi tekmi proti Golden Statu dosegel 51 točk, 8 skokov in 8 podaj in izgubil. Bomo videli takega LeBrona tudi v tem finalu?

Celotno kolekcijo LeBrona Jamesa, si lahko ogledaš tukaj.