Prvi mesec leta je skozi zgodovino lige NBA prinesel nekaj izjemnih rekordov, tekem in dogodkov.

Na enem mestu smo zbrali tiste najbolj pomembne in najbolj zapomnljive. Kar nekaj mest je v mesecu januarju prejelo pravice do lastne franšize, ki jih spremljamo še danes. Padlo je precejšnje število franšiznih rekordov in tistih, ki so obveljali po celi ligi. Velik del teh rekordov je bil kakopak Wilt Chamberlain. Fantastične tekme pa so zabeležili tudi Kobe Bryant, DeMarcus Cousin, Charles Barkley, Karl Malone, James Harden, LeBron James in mnogi drugi.

1. januar 2012

Jimmy Butler zaigra na svoji prvi NBA tekmi za ekipo Chicago Bulls. V izjemni zmagi proti Memphis Grizzliesom, ki jo je Chicago dobil za 40 točk, je igral skoraj šest minut. Dosegel je 2 točki in 2 skoka. Vse ostalo je zgodovina.

1. januar 2020

V svojem 77. letu starosti je umrl komisar lige NBA David Stern. Bil je četrti komisar lige NBA in svoje mesto zasedel davnega leta 1984, držal pa vse do leta 2014. Zaslužen je za dvig popularnosti lige, ki je pod njegovim vodenjem postala več kot petmilijardna industrija v svetu športa.

2. januar 2000

Pred 19,600 navijači je bila odigrana prva tekma v dvorani American Airlines Arena. Miami Heat so premagali Orlando Magic s 111 proti 103.

4. januar 1992

Robert Parish postane peti igralec v zgodovini lige, ki preseže 2000 blokad v karieri. Jubilejno je dosegel v porazu Bostona proti Minnesoti. To je pred njim uspelo Kareemu, Marku Eatonu, Waynu Rollinsu in Georgu Johnsonu.

Robert Parish je pustil velik pečat v ligi NBA in Bostonu (vir: NBA.com)

4. januar 2001

Michael Jordan v dresu Washingtona z drugim prostim metom na koncu druge četrtine tekme proti Chicagu postane četrti igralec v zgodovini, ki je presegel mejo 30 tisoč točk v karieri.

5. januar 1962

V dresu Philadelphie prične Wilt Chamberlain svoj fenomenalni niz iger. Naslednjih 47 tekem je odigral od prvega do zadnjega piska in postavil svojevrsten rekord.

5. januar 1988

V svojem 40. letu starosti je umrl legendarni Pete Maravich.

6. januar 2021

Bradley Beal doseže 60 točk v porazu Washingtona proti Philadelphiji, ki je tekmo dobila s 141:136. S tem je izenačil rekord franšize, ki ga je postavil Gilbert Arenas leta 2006.

10. januar 2003

NBA je oznanila, da bo mesto Charlotte prejelo svojo NBA franšizo. Ekipa je postala Charlotte Bobcats, ki se dvanajst let po nastanku preimenujejo v Charlotte Hornets. Prve točke v zgodovini franšize je dosegel nihče drug kot slovenski reprezentant Primož Brezec. Breza je bil član ekipe kar 4 sezone. Povprečno je dosegal po 9.8 točk, 5.2 skokov, 0.7 podaje in 0.5 blokade.

Primož Brezec v dresu Charlotte Bobcatsov, kjer je igral štiri sezone (vir: NBA.com)

11. januar 1947

Liga NBA je v svojih začetkih prepovedala uporabo conske obrambe. Dva meseca pred tem se je sezona pričela in to po univerzitetnih pravilih, ki so dovoljevala tako obrambo. Vodilni možje so se odločili, da igra ni dovolj hitra in preprosto za nekaj let prepovedala uporabo take obrambe.

12. januar 2007

Ray Allen v dresu Seattla doseže 54 točk v zmagi proti Utahu. To je obveljalo za njegov rekord kariere, h kateremu je prispeval še 10 skokov in 5 podaj.

• Met iz igre: 17/32
  • Met za tri: 8/12
  • Prosti meti: 12/12

13. januar 1962

Wilt Chamberlain v dresu Philadelphie doseže 73 točk. Takrat je bilo to dovolj za rekord največjega števila točk na eni tekmi, danes pa velja za tretjega po vrsti.

13. januar 1999

Michael Jordan oznani svojo drugo upokojitev v ligi NBA, tik pred začetkom skrajšane lock-out sezone 1998/1999.

14. januar 2000

Mark Cuban od H. Rossa Perota mlajšega kupi večinski delež v franšizi Dallas Mavericks.

Marc Cuban je leta 2000 kupil večinski delež v franšizi Dallas Mavericks (vir: NBA.com)

15. januar 1892

V časniku šole Springfield YMCA so natisnjena originalna pravila košarke, bilo jih je trinajst.

16. januar 1966

Mesto Chicago dobi svojo NBA franšizo, ki se imenuje Bulls.

17. januar 1994

Patrick Ewing postane s 34 točkami v zmagi New Yorka proti Minnesoti prvi košarkar New Yorka, ki je presegel mejo 15 tisoč točk v karieri.

18. januar 1998

Boston Celticsi upokojijo dres Roberta Parisha in številko 00 dvignejo visoko pod strop Fleet Center arene na tekmi proti Indiani. Tekma je bila obenem tudi vrnitev Larryja Birda v Boston, a kot trenerja Pacersev.

19. januar 2000

Michael Jordan se vrne v ligo NBA kot delni lastnik in športni direktor franšize Washington Wizards.

Michael Jordan v dresu Washingtona (vir: NBA.com)

21. januar 1954

Prvič v zgodovini All-Star tekem je bil potreben podaljšek, da bi se lahko odločil zmagovalec. Košarkar Bostona Bob Cousy je z 10 točkami poskrbel za zmago Vzhoda, sebi pa prinesel nagrado MVP.

22. januar 2006

Ena izmed najbolj legendarnih iger v zgodovini športa. Tekma med Los Angeles Lakersi in Toronto Raptorsi. Zmaga vijolično-zlatih s 122:104. Oseba dneva pa Kobe Bryant, ki je dosegel kar 81 točk. Dosežek še vedno stoji na drugem mestu, tik za Chamberlainovo stotico.

• Met iz igre: 28/46
  • Met za tri: 7/13
  • Prosti meti: 18/20

»Niti v sanjah si nisem mislil tega. Bilo je nekaj, kar se je preprosto zgodilo. Težko bi opisal,« je bil brez besed Kobe. Nekoliko kasneje smo izvedeli, da je njegova babica videla le eno njegovo tekmo v živo in to je bila prav ta. Izbrala je pravo, kaj ne?

22. januar 1992

Charles Barkley postavi rekord franšize 76ers v skokih. Na tekmi proti New Yorku vpiše kar 14 skokov in tako preseže Billyja Cunninghama in Wilta Chamberlaina. V karieri jih je dosegel kar 7079, statistično se uvršča na prvo mesto franšize v novi eri lige NBA.

22. januar 1968

Mesti Milwaukee in Phoenix dobita svoji NBA franšizi.

22. januar 2018

Center New Orleansa, DeMarcus Cousins, tekmo proti Chicagu konča s 44 točkami, 24 skoki in 10 podajami. Tako je postal prvi košarkar po Kareemu Abdul-Jabbarju leta 1972, ki je na tekmi vpisal več kot 40 točk, 20 skokov in 10 podaj. Se še spomnite kako dober je bil Boogie?

• Met iz igre: 13/29
  • Met za tri: 5/11
  • Prosti meti: 13/14

23. januar 2015

Klay Thompson pričara eno najbolj nepozabnih četrtin v zgodovini. Na tekmi proti Sacramentu se v tretju minuti tretje četrtine vklopi in prične igrati svojo igro. Tretjo četrtino je zaključil s 37 točkami in postavil nov rekord po številu doseženih točk v eni četrtini tekme. Vse njegove najlepše tekme smo tudi zabeležili v prejšnjem blogu, ki je pozdravil njegovo vrnitev po dveh letih in pol.

24. januar 2014

Carmelo Anthony na tekmi New Yorka proti Charlotte Bobcatsom doseže 62 točk.

24. januar 2021

Stephen Curry zadane met za tri točke proti Utahu, ki pomeni, da je na lestvici najboljših presegel Reggieja Millerja na drugem mestu. Miller jih je v karieri zbral 2560 v 1389 tekmah. Curry je za to potreboval le 715 tekem.

25. januar 1960

Wilt Chamberlain doseže 58 točk v dresu Philadelphije v zmagi nad Detrotiom. To je bil rekord za novinca v ligi NBA, ki ga je Wilt komaj mesec kasneje ponovno izenačil.

25. januar 1986

Manute Bol v dresu Washingtona proti Atlanti blokira kar 15 metov. To je drugi najboljši dosežek v zgodovini lige NBA, ki si ga deli s Shaquillom O’Nealom. Zaostajata le za Elmorom Smithom, ki je leta 1973 dosegel 17 blokad.

25. januar 2020

LeBron James v dresu Lakersev doseže svojo 33,644 točko v karieri. S tem na tretjem mestu prehiti legendo Lakersev, Kobeja Bryanta.

29. januar 2000

Karl Malone postane tretji igralec v zgodovini lige NBA, ki preseže 30 tisoč točk, Na tekmi proti Minnesoti doseže 35 točk in v tistem času zaostaja le še za Wiltom in Kareemom.

30. januar 1994

Boston upokoji število 32, ki jo je kar trinajst sezon nosil Kevin McHale. Sedemkratni All-Star in trikratni prvak lige NBA je v karieri dosegel 17335 točk, 7122 skokov in 1690 blokad.

30. januar 1996

Magic Johson se vrne iz upokojitve in pomaga svoji ekipi Los Angelesa do zmage nad Golden Statem z 19 točkami, 8 skoki in 10 podajami. To je bila njegova vrnitev na košarkarski parket po finalu leta 1991.

30. januar 2002

Karl Malone postane drugi košarkar v zgodovini lige NBA, ki preseže 34 tisoč točk v karieri. V zmagi proti Chicagu je dosegel 18 točk in tako zaostajal le še za Kareemom na prvem mestu.

31. januar 1994

Dominique Wilkins postane šele enajsti igralec v zgodovini, ki preseže število 23 tisoč točk.

31. januar 1997

Ponovno je tu Dominique Wilkins, ki s 27 točkami proti San Antoniu presežo mejo 26 tisoč točk v karieri. Takrat je bil šele šesti, ki mu je to uspelo.

31. januar 2015

Atlanta Hawks z rezultatom 91:85 premagajo 76erse in januar konča z nič porazi in sedemnajstimi zmagami. To je bil nov rekord, ki so ga pred tem držali Lakersi 71/72 s šestnajstimi zmagami in nič porazi. Blizu so bili tudi v ekipi Miamija leta 2013, ko so sedemnajstim zmagam dodali en poraz.

31. januar 2018

James Harden postane prvi košarkar v zgodovini, ki vpiše trojni dvojček s 60 točkami. V zmagi proti Orlandu je v dresu Houstona dosegel 60 točk, 10 skokov, 11 podaj, 4 ukradene žoge in blokado. S tem je vpisal tudi rekord franšize v Houstonu.

• Met iz igre: 19/30