Kot vsak drugi šport, je tudi v košarki pomembno trdo trenirati in zmagovati. Žal pa se pogosto zgodi, da se “zdrava” tekmovalnost spreobrne v različne oblike nasilja, preklinjanja, goljufanja, provociranja in ostalih nešportnih potez, ki se odmikajo od bistva, ki naj bi ga šport zajemal.

Kot pri vsakem drugem športu, je tudi v košarki pomembno trdo trenirati in zmagovati. Žal pa se pogosto zgodi, da se “zdrava” tekmovalnost spreobrne v različne oblike nasilja, preklinjanja, goljufanja, provociranja in ostalih nešportnih potez, ki se odmikajo od bistva, ki naj bi ga šport zajemal.

V Grosbasketu, kot “igralcu” v svetu košarke, se zavedamo, kako pomembno je negovati prave športne vrednote. Iz tega razloga smo se povezali s Spolint inštitutom za razvoj športa, ki je razvil večstranski in večstopenjski program, ki promovira in soustvarja družbeno vlogo športa. Programi Sportikus se izvajajo že od leta 2001, akcij v okviru tega programa pa se je do sedaj udeležilo že več kot 20.000 športnikov vseh starosti. Ustanovitelj Zavoda za fair play in strpnost v športu (2001), ki se je leta 2011 preimenoval v Spolint inštitut za razvoj športa, je dr. Milan Hosta – profesor športne vzgoje z doktoratom s področja filozofije športa, predavatelj etike športa in olimpizma ter avtor knjige Etika športa: manifest za 21. stoletje, Študijskega vodnika po olimpijskih igrah in soavtor knjige Športna morala ter zbirke Fair Play priročnikov.

Dr. Milan Hosta, ustanovitelj Spolint, Inštituta za razvoj športa.

„Ob etičnem raziskovanju športne prakse se nujno dotikamo temeljnih dimenzij športa in človeka. Seveda se moramo vprašati, za koga gre: za šport ali za človeka? Nam gre za oboje! Vendar je jasno: brez človeka ni športa! Torej?!“

Milan Hosta, 2007

V okviru košarke je bil Sportikus med drugim vabljen k sodelovanju z NBA Basketball Without Borders, več let zaporedoma izvajal delavnice na mednarodnem košarkarskem kampu v Srbiji ter sodeloval na več Evropskih kongresih fair playa. Program je plod dolgoletnega sodelovanja strokovnjakov z inštituta Spolint, Fakultete za šport ter Slovenske olimpijske akademije in za katerega lahko rečemo, da je znanstveno utemeljen, usklajen z doktrino športa ter usmerjen k učenju na podlagi izkušnje.

Sportikus je: športnik, ki lepo igra; gledalec, ki kulturno navija; sodnik, ki pravično sodi ter učitelj, trener ali funkcionar, ki učinkovito vodi.

Ker smo v Grosbasketu prepoznali pomembnost fair playa, smo se odločili, da preko Sportikusa dodatno pozitivno prispevamo k razvoju košarke. Zato smo sponzorsko podprli dvodnevni seminar za trenerje košarke, na katerem se bodo 28. in 29. novembra usposabljali za naziv Sportikus Fair Play Delegat, varuh vrednot športa. Glavni cilji projekta je usposobiti športne pedagoge oziroma trenerje za promoviranje in uporabe športa kot sredstva vzgoje in socializacije, uporabo Sportikus didaktičnih pripomočkov in pedagoških prijemov, spodbujati pedagoški in osebnostni razvoj posameznika ter uporabo športa kot učinkovito sredstvo naslavljanja družbenih problemov (kot npr. kriminal, vrstniško nasilje, droge in alkohol, debelost ali diskriminacija).

Sportikus MODRI in SIVI karton se uporabljata med samim tekmovanjem na način, da se ohranja potek igre, hkrati pa se opozori na poudarjeno posebnost bodisi kršenja ali uveljavitve duha športa.
Eden izmed didaktičnih pripomočkov sta tudi Sportikus MODRI in SIVI karton, ki se uporabljata med samim tekmovanjem na način, da se ohranja potek igre, hkrati pa se opozori na poudarjeno posebnost bodisi kršenja ali uveljavitve duha športa.

Fair play in prave športne vrednote so orodje, s katerim posameznik postaja ne samo boljši športnik, temveč tudi človek. S sodelovanjem s Sportikusom želimo vzpodbuditi pozitivno vzdušje v košarkarskem svetu in prispevati k izgradnji okolja, ki zasleduje prave športne vrednote.

Za zaključek dodajamo še nekaj misli udeležencev enega izmed preteklih seminarjev Sportikus delegat:

Učitelj športne vzgoje, Miran Abram: Seminar, kjer si lahko aktivno udeležen in kjer tudi tvoje mnenje šteje. Odpre ti oči, ali te vsaj opomne, da je potrebno za “sanjsko” družbo in okolje nekaj narediti in da je v tvoj doprinos vredno verjeti.”

Trener tenisa, Aleš Florijančič: Šport je veliko več kot le tekma in zmaga. Šport je užitek, druženje, zabava, način življenja in če je pri tem iskren, prinaša neizmerno zadovoljstvo. Takšne vrste seminar lahko posamezniku preko skupine sorodno mislečih (ponovno) vlije dodatne energije in voljo za aktiven pristop k izobraževanju drugih v športu in poudarek pri iskanju njegove “čistosti”.”

Nogometaš, Dane Kitič: “Zelo dober seminar… sprva sem bil skeptičen na koncu mi ni bilo žal nobene minute…seminar je imel dušo in je vedno vzbujal čustva, občutke in odločitve, za katera vemo da bi bile pravilne, vendar jih marsikdaj zaradi takšnih ali drugačnih stvari ne izpeljemo.”

 Trener namiznega tenisa, Miloš Peperko Živkovič: Prvi neizbežen občutek, da je takih izobraževanj premalo, da je premalo izmenjav izkušenj iz različnih področij in različnih športov. In tega se zavemo ravno na takih seminarjih, ki odpirajo konkretne probleme s katerimi se srečuje slovenski šport. Zato pozdravljam in podpiram vsako akcijo v podobni smeri. Etika: Področje kjer bo treba veliko delati in izobraziti kadre, ki bodo pomembnost etike v športu širili v vse pore slovenskega športa. Predvsem se mi zdi, da bo športna sfera morala dojeti, da brez upoštevanja dogovorjenih etičnih meril ne bo prave povezanosti z ostalimi družbenimi strukturami. Prav športna etika je tisto lepilo, ki naj šport povezuje v družbo.”

Veseli bomo, če se Sportikus načinu življenja pridružite tudi vi – kot košarkar, navijač, sodnik ali športni pedagog. Fair play vodi naprej! 😉

10x1m